ارتودنسی روشی در دندان پزشکی است که منجر به ردیف کردن دندان ها و زیبایی دندان ها می شود. ارتودنسی منجر اصلاح تناسب فک و دندان می شود. ارتودنسی علاوه بر این که منجر به ردیف شدن دندان ها می شود بلکه نظم صحیح دندانی را به وجود می آورد که این امر منجر به کاهش خراب شدن دندان ها ناشی از بی نظمی می شود.
انواع روشهای درمان ارتودنسی عبارتند از:

  • ارتودنسی ثابت
  • ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی با استفاده از سیم ها و انتقال نیرو به آن ها به مرور زمان دندان ها بجای دلخواه می روند. در ارتودنسی ثابت ارتودنسی بصورت ثابت درون دهان فرد قرار داده می شود و تنها مشکل آن رعایت بهداشت دندان ها است . برای رفع این مشکل می توان از ارتودنسی متحرک استفاده کرد.
چه سنی برای ارتودنسی دندان مناسب است؟

زمان مناسب ارتودنسی

درمان ارتودنسی را می توان در هر سنی انجام داد. تنها در مورد مشکل فکی بیمار بهتر است استفاده از ارتودنسی در قبل از بلوغ باشد. جهت معاینه کودکان جهت مشخص کردن مشکلات دندانی و فکی و نیاز به ارتودنسی سن 7 سالگی است و زمان درمان مشکلات فکی و دندانی بسته به نظر متخصص دندان پزشکی است. از بین بردن مشکلات اسکلتی باید در سنین پایین تر صورت گیرد ولی مشکلات و ناهنجاری های دندانی در هر سنی امکان پذیر است.

ارتودنسی
مدت زمان درمان ارتودنسی چقدر است؟

طول مدت درمان ارتودنسی بسته به دندانی بودن و یا مشکل و ناهنجاری فکی بودن و سن بیمار متغیر است ولی این درمان می تواند چند ماه تا چند سال باشد. جهت مراجعه به دندان پزشک ارتودنسی بایستی حداقل یکبار در ماه مراجعه کرد.

دستگاههای ثابت ارتودنسی (براکت و سیم ارتودنسی: سیم پیچی دندانها) سه نوع دارند:
١) معمولی (فلزی) با توجه به اینکه اصطکاک کمتری دارند دندانها با سرعت بیشتری ردیف می شوند.

٢) شفاف (شیشه ای: سرامیکی) که از لحاظ دید، نمای کمتری دارند ولی اولاََ نامرئی نیستند و دوم اینکه دندان ها دیرتر ردیف می شوند. یعنی به عنوان مثال اگر ارتودنسی فلزی یک بیمار ١٨ ماه طول بکشد، با ارتودنسی شفاف ٢۴ ماه طول خواهد کشید.

٣) لینگوال (ارتدنسی لینگوال: سیم پیچی از پشت دندان ها) که کاملا نامرئی است ولی علاوه بر هزینه ی فوق العاده زیاد، می تواند موجب آزار و زخم زبان بیمار نیز گردد.

ارتودنسی

اشتراک‌گذاری:

دسته‌بندی: سپیدفام

برچسبها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست