بهداشت دهان و دندان چیست؟

رعایت بهداشت دهان و دندان باعث داشتن دهانی خوشبو و سالم میشود. این بدان معنی است که:

-دندان های شما تمیز و عاری از باقی مانده غذا بر رویشان است.
– لثه هایتان صورتی رنگ است و به هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درد یا خونریزی نمیکند .
– بوی بد دهان یک مشکل همیشگی برایتان نیست

اگر لثه ها در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن درد میگیرند یا خونریزی می کنند، یا دچار بوی بد همیشگی دهان هستید، حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید زیرا هر یک از این شرایط ممکن است نشاندهنده ی یک مشکل باشند.
دندانپزشک شما می تواند به شما کمک کند تا تکنیک های بهداشت دهان و دندان را بیاموزید و همچنین می تواند قسمت هایی از دهان خود را که ممکن است در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیاز به توجه بیشتری داشته باشند را به شما نشان دهد.

حفظ مداوم سلامت دهان و دندان یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای دندان ها و لثه هایتان انجام دهید. دندان های سالم نه تنها شما را قادر می سازند که ظاهر و احساس خوبی داشته باشید بلکه باعث میشوند به راحتی غذا بخورید و به درستی صحبت کنید. سلامت دهان و دندان برای سلامتی شما مهم است.

مراقبت های منظم روزانه، از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به درستی، به جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر، دردناک تر و پرهزینه بر کمک میکند.

در کنار مراجعه منظم به دندانپزشک خود، گام های ساده ای وجود دارد که هر یک از ما می تواند به منظور جلوگیری از خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و سایر مشکلات دندانی انجام دهد، مانند:

-مسواک زدن به طور کامل حداقل دوبار در روز و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه و مرتب.
– داشتن یک رژیم غذایی متعادل و کم کردن میان وعده ها بین وعده های غذایی اصلی.
– استفاده از محصولات دندانپزشکی حاوی فلوراید، از جمله خمیر دندان های دارای فلوراید.
– استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید، اگر دندانپزشکتان شما را به استفاده از آن ملزم دانسته باشد.
– حتما اطمینان حاصل کنید که کودکان زیر ۱۲ سال خود از آب آشامیدنی حاوی فلوراید استفاده می کنند یا اگر در یک منطقه زندگی می کنید که آب آشامیدنی تان حاوی فلوراید نیست از مکمل های دارای فلوراید برای کودکانتان استفاده کنید.

نحوه صحیح مسواک زدن:

مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه خود بر روی دندان ها بکشید یا به حالت دوار بر روی داندان هایتان مسواک کنید.

به آرامی سطوح خارجی، داخلی و قسمتی از دندان که با آن عمل جویدن را انجام میدهید را به صورت حرکت های کوتاه جلو و عقب مسواک کنید.

زبان خود را به آرامی مسواک کنید تا باکتری های موجود را از بین برده و بوی دهان مطبوع و خوشبویی داشته باشید.

مسواک زدن

نحوه صحیح نخ زدن:

نخ دندان را به اندازه ی ۲۵-۲۰ سانتیمتر ببرید.

در حالیکه بخشی از نخ دندان (حدود ۵/۲ تا ۵ سانتی متر) را محکم بین انگشتان خود گرفته اید، با استفاده از انگشتان اشاره آن را وارد سطوح تماس دو دندان پایین کنید.

به آرامی نخ دندان را به صورت زیگ زاگ بین دندانها حرکت دهید. نخ دندان را روی لثه ها نکشید. این کار باعث می شود به لثه های خود صدمه بزنید. نخ دندان را از روی کل دندان عبور دهید.
با استفاده از حرکت رو به بالا و پایین، نخ دندان را روی سطح دندان و خط لثه حرکت دهید.

یک دیدگاه