روت کانال تراپی یا همان درمان ریشه، یک سری اعمالی است که در طی آن مواد عفونی موجود در مغز دندان برداشته می شود تا دندان از آسیب میکروبها در امان باشد. کانال ریشه و حفره مغز دندان به طور طبیعی بافتهای عصبی و رگهای خونی و بافتهای سلولی دیگری را در خود جای می دهند. در عصب کشی این مواد به طور کامل برداشته و تخلیه می شوند و سپس تمیز می شوند، آنگاه به وسیله یک سوهان کوچک، شکل دهی و با محلول شست وشو، عفونت زدایی شده آن را با ماده ای (مثل آمالگام) که با مواد دیگر مثل غذاها واکنش نمی دهد پر می کنند. بعد از این عمل، دندان می میرد و اگر بعد از این، دندان عفونی شود باید تحت عمل جراحی انتهای ریشه قرار گیرد.

زمانی که دندان در زمان مصرف غذا و نوشیدنی ها دچار درد می شود یکی از نشانه های عفونت دندان است. از دیگر علایم عفونت پالپ ورم لثه ، ترشح عفونت، ورم صورت و تیره شدن دندان و درد حتی موقع دراز کشیدن را می توان نام برد. در مواقع خاصی هم با پوسیدگی مزمن ممکن است بیمار دردی نداشته باشد ولی لزوما عدم وجود درد نشانه بیماری پالپ نیست.

با پیشرفت پوسیدگی دندان و رسیدن پوسیدگی دندان به مینا و عاج و نهایتا به پالپ التهاب پالپ را منجر می شود. بنابراین پوسیدگی ها یکی از عوامل تخریب وآسیب پالپ است. علاوه بر پوسیدگی ضربه دندان، حرکات و نیروهای بیش از حد ارتودنسی و بیماری های لثه، ترومای اکلوزال، کورتاژ عمیق ناحیه پری رادیکولار نیز باعث صدمه به پالپ شوند.

یک متخصص درمان ریشه با کسب مدارج علمی و تجربی دانشگاهی لازم، این درمان را با دقت بالا انجام می دهد. در مرکز دندان پزشکی سپیدفام به کمک دستگاه های پیشرفته درمان اندو توسط متخصص اندو یا درمان ریشه انجام میشود.

در سایت سپیدفام برای آموزش بیماران، بعد از درمان ریشه، دستورالعملی تدوین گردیده است که در قسمت راهنمای بیماران قابل دسترسی است.

اشتراک‌گذاری:

دسته‌بندی: سپیدفام

برچسبها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست