بنا به سن پایین کودکان و وجود ترس و اضطراب نسبت به پزشکان و دندانپزشکی کودکان را حساس ساخته است. دندان ها با توجه به نقش تغذیه ای که دارند و تاثیر تغذیه بر رشد و سلامت کودک بسیار مهم هستند. لذا دندانپزشکی کودکان جهت حفظ سلامتی دهان و دندان و سلامتی جسمی کودکان بسیار مهم می باشد.

دندانپزشکی کودکان در محیط جذاب و فانتزی منجر به جلب نظر کودک شما و میزان ترس و اضطراب کودک را می کاهد. یکی از مواردی که دندانهای کودکان را تهدید می کند پوسیدگی دندان است که دلایل متعددی می تواند داشته باشد لذا در دندانپزشکی کودکان پوسیدگی دندان مهم می باشد. ضخامت مواد در تماس دندان یا مصرف مواد غذایی حاوی قند بالا یا باکتری های دهانی هر یک می توانند عاملی برای پوسیدگی دندان کودکان باشد. مهم ترین عامل در پوسیدگی دندان کودکان بی توجهی والدین نسبت به دندانهای شیری کودک می باشد.

دندانپزشکی کودکان

جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان استفاده از مسواک و خمیر دندان ویژه کودکان توصیه می شود. اگر به پوسیدگی دندان کودکان توجه نشود این پوسیدگی ها رشد کرده و در وسعت بالاتر اتفاق می افتد که منجر به درد دندانی شده و بایستی درمان دندان نوع دیگری به خود بگیرد. برخی فکر می کنند که دندان های شیری کودکان نیازی به درمان ریشه و عصب کشی ندارد ولی درمان ریشه دندان شیری کودکان نیز مهم بوده چرا که این دندانها در تغذیه کودکان موثر بوده و در رشد سلامت کودک نقش بسزایی دارند. هفتاد درصد ناهنجاریهای اکتسابی که نیازبه درمان ارتودنسی دارند ناشی از زود ازدست دادن دندانهای شیری و وجود فضای خالی بین دندانها یا نبود فضای لازم جهت رویش دندانهای دائمی زیرین ونهفته شدن دندان دایمی ناشی می شود.

دندان شیری پوسیده، پوسیدگی رابه دندان شیری و دائمی داخل دهان سرایت می دهد. والدین در آموزش مسواک زدن به کودکان نقش مهمی دارند. استفاده از ژل فلوراید، فیشورسیلنت و انتخاب مسواک مناسب و خمیر دندان نیز بر سلامت دندان های کودکان موثر است. نوع مسواک نامناسب برای کودک منجر به حساسیت دندان و یا تحلیل لثه می شود. ازنکات مهم درسلامتی دندان استفاده ازمواد غذایی مناسب است . کودکان از تنقلات نظیر شکلات و نوشابه های گازدار کمتر مصرف کنند.

در مورد کودکان بدلیل داشتن دندان های شیری و دایمی با هم یا بصورت خالص، نیاز های درمانی متفاوتی وجود دارد. کودکان به سختی با درمان ارتباط برقرار می کنندو طبیعتا همراهی نکردن آنها،انجام درمان را پیچیده میسازد.

متخصصین دندان پزشکی کودکان با کسب تجربه و طی نمودن مدارج علمی و تخصصی علاوه بر دوره عمومی،ملاحظات خاص دوره دندان شیری-دایمی را فراگرفته و روشهای تشویق کودکان به انجام درمان و رفع مشکل انها در صورت لزوم پیشگیری از مشکلات تکامل دندانی انجام میدهند.

برخی از کودکان همکاری لازم را ندارند یا بدلیل شرایط سنی یا وضعیت جسمی نمی توانند به روشهای معمول درمان شوند،برای درمان این بیماران ازدندان پزشکی تحت آرامبخش یا دندان پزشکی تحت بیهوشی استفاده می شود.

این نوع درمان توسط متخصصین دندان پزشکی کودکان و در فضای بیمارستان قابل درمان است.

بخش دندان پزشکی کودکان سپیدفام بصورتی جذاب همراه با یونیت کودکانه، طراحی گردیده است. در مرکز سپیدفام برای آموزش و تشویق کودکان نیز از بسته های آموزشی ویژه استفاده می شود.

اشتراک‌گذاری:

دسته‌بندی: سپیدفام

برچسبها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست