روکش دندان مانند روکش های سرامیکی فلزی یا ترکیبی از این دو و روکش های زیرکونیا می باشد که برروی دندان قرار گرفته و منجر به افزایش عملکرد دندانی وبدست آمدن زیبایی دندان می شود. اگر تاج دندان ازبین رفته باشد و دندان استحکام کافی نداشته باشد با روکش می توان دندان را ترمیم نمود. با روکش دندان شکل و اندازه نرمال برای دندان بدست می آید. روکش دندان در بدست آمدن استحکام بالا و ایجاد زیبایی دندان بسیار موثر است.

زمانی که میزان پوسیدگی دندانی زیاد باشد و یا به دلیل درمانهای ریشه احتمال شکسته شدن دندان بالا باشد روکش دندان راه حل مناسبی جهت بالا بردن استحکام و زیبایی دندان است. روکش جهت محافظت دندانی ، ترمیم شکستگی، پوشش ایمپلنت دندان و… استفاده می شود.

انواع روکش دندانی:

روکش تمام فلزی روکش فلزی تماماََ از فلز بوده که بصورت آلیاژی مورد استفاده قرار می گیرد. فلزاتی همچون طلا، پلاتینیوم وگالیوم و.. در روکش های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که میزان تراش دندان بسیار کم است از روکش فلزی استفاده می شود. میزان دوام وپایداری روکش فلزی بالاست. تنها مشکل وعیبی که می توان برای روکش فلزی برشمرد ظاهر ان است که به راحتی از دیگر دندانها قابل تشخیص می باشد.

 

روکش تمام فلزی

 

روکش های سرامیکی

روکش های سرامیکی از جنس پرسلن بوده واز لحاظ ظاهری طبیعی تر می باشند. یکی از مزیت های مهم روکش های سرامیکی نبود فلز برای آن دسته از کسانی است که به برخی از فلزات آلرژی دارند. البته از معایب روکش های سرامیکی مقاومت کمتر است البته برای حصول زیبایی دندان بسیار مطلوب است. امروزه پرسلن هایی با مقاومت واستحکام بالا ساخته شده اند که قابل استفاده در دندانها بوده و زیبایی دندان را فراهم می کنند. از ابتدایی ترین نوع روکشهای سرامیکی نوع پرسلن میباشد که با پیدایش سرامیکهای مدرن زیبایی و استحکام بیشتر برای دندان میسر شده است. در سرامیک های مدرن نوع پرسلن مورد استفاده بیشتر پرسلن نیمه شفاف است و منشأ زیبایی بیشتر همین ماده است. روکش های سرامیکی خود به دسته های سرامیکی فلزی ، PFZ، سرامیک طلا دسته بندی می شوند. مزیت روکش های سرامیکی نداشتن لبه فلزی ، امکان نصب تنها در یک جلسه وانطباق بالای روکش با دندانهای طبیعی را می توان نام برد. روکش های سرامیکی فاقد هرگونه فلزی بوده واین امر مانع از تیرگی لبه دندان ها می شود. این روکش ها تطابق بالایی با بدن داشته وموجب عوارض بعدی نظیر آلرژی وحساسیت دندانی بیمار نمی شود. روکش های سرامیکی تنها در یک جلسه قالب گیری شده ودر مدت کوتاهی عملیات نصب با چسب مخصوص صورت می گیرد. در میزان موفقیت روکش های سرامیکی سلامت لثه بیمار نیز موثر است. ساخت روکش دندان بایستی با دقت توسط دندانپزشک زیبایی صورت گیرد. روکش دندان پس از نصب نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دارد.

 

روکش های سرامیکی

روکش های زیرکونیا

روکش های زیرکونیا دسته ای جدید از روکش های دندان محسوب می شود که دارای خصوصیات منحصر به فردی می باشند. روکش های زیرکونیا از زیرکونیم ساخته شده که ماده ی عایق محسوب می شود که مخصوصا در افرادی که نسبت به فلزات آلرژی دارند بهترین روکش محسوب می شود. روکش های زیرکونیا دارای مقاوت و استحکام بسیار بهتری هستند و از زیبایی بالایی برخوردارند. روکش های زیرکونیا با دندانهای طبیعی فرد بیشترین هماهنگی و تطابق را دارند. روکش های زیرکونیا دارای قیمت بالاتری نسبت به روکش های دیگر دارند ولی دارای استحکام بالاتر و زیبایی بالایی هستند. روکش های زیرکونیا به عنوان بهترین روکش های دندانی امروزی مطرح هستند.

بریج دندان

زمانی که یکی از دندانها از دست می رود درصورتی که دندانهای مجاور سالم بوده وقادر به تحمل فشار باشند بریج بین این دندانها را می گیرد وفضای خالی بین دندانها پر می شوند. به دندان پایه که تراش داده می شود، اباتمنت وبه دندان از دست رفته که جایگزین می شود، پونتیک می گویند. دندانهای از دست رفته را می توان با ایمپلنت دندان بازسازی کرد ولی در صورت صلاح دید دندانپزشک استفاده از بریج دندان مناسب تر است.

 

بریج دندانی

 

وقتی دندانی کشیده میشود یا می افتد، لازم است فضای خالی شده به روشی جایگزین شود، برای جایگزینی دندان از دست رفته از روشهای مختلفی نظیر پروتز های ثابت (بریج دندانی) و پروتز های متحرک یا ایمپلنت دندانی انجام میشود. در روش ایمپلنت، پس از کاشت ایمپلنت در فک، بروی آن پروتز دندانی قرار میگیرد.

خدمات تخصصی پروتز های دندانی در مرکز سپید فام توسط متخصص پروتز های دندانی ارایه میشود. خدمات لابراتواری مرکز سپیدفام توسط یکی از معروف ترین لابراتوار های تخصصی دندان پزشکی تهران انجام میشود.

اشتراک‌گذاری:

دسته‌بندی: سپیدفام

برچسبها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست