بهداشت دهان و دندان چیست؟

رعایت بهداشت دهان و دندان باعث داشتن دهانی خوشبو و سالم میشود. این بدان معنی است که:

-دندان های شما تمیز و عاری از باقی مانده غذا بر رویشان است.
– لثه هایتان صورتی رنگ است و به هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درد یا خونریزی نمیکند .
– بوی بد دهان یک مشکل همیشگی برایتان نیست

اگر لثه ها در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن درد میگیرند یا خونریزی می کنند، یا دچار بوی بد همیشگی دهان هستید، حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید زیرا هر یک از این شرایط ممکن است نشاندهنده ی یک مشکل باشند.
دندانپزشک شما می تواند به شما کمک کند تا تکنیک های بهداشت دهان و دندان را بیاموزید و همچنین می تواند قسمت هایی از دهان خود را که ممکن است در حین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیاز به توجه بیشتری داشته باشند را به شما نشان دهد.

 

 

حفظ مداوم سلامت دهان و دندان یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای دندان ها و لثه هایتان انجام دهید. دندان های سالم نه تنها شما را قادر می سازند که ظاهر و احساس خوبی داشته باشید بلکه باعث میشوند به راحتی غذا بخورید و به درستی صحبت کنید. سلامت دهان و دندان برای سلامتی شما مهم است.

مراقبت های منظم روزانه، از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به درستی، به جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر، دردناک تر و پرهزینه بر کمک میکند.

در کنار مراجعه منظم به دندانپزشک خود، گام های ساده ای وجود دارد که هر یک از ما می تواند به منظور جلوگیری از خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و سایر مشکلات دندانی انجام دهد، مانند:

-مسواک زدن به طور کامل حداقل دوبار در روز و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه و مرتب.
– داشتن یک رژیم غذایی متعادل و کم کردن میان وعده ها بین وعده های غذایی اصلی.
– استفاده از محصولات دندانپزشکی حاوی فلوراید، از جمله خمیر دندان های دارای فلوراید.
– استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید، اگر دندانپزشکتان شما را به استفاده از آن ملزم دانسته باشد.
– حتما اطمینان حاصل کنید که کودکان زیر ۱۲ سال خود از آب آشامیدنی حاوی فلوراید استفاده می کنند یا اگر در یک منطقه زندگی می کنید که آب آشامیدنی تان حاوی فلوراید نیست از مکمل های دارای فلوراید برای کودکانتان استفاده کنید.

نحوه صحیح مسواک زدن:

مسواک را در زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه خود بر روی دندان ها بکشید یا به حالت دوار بر روی داندان هایتان مسواک کنید.

به آرامی سطوح خارجی، داخلی و قسمتی از دندان که با آن عمل جویدن را انجام میدهید را به صورت حرکت های کوتاه جلو و عقب مسواک کنید.

زبان خود را به آرامی مسواک کنید تا باکتری های موجود را از بین برده و بوی دهان مطبوع و خوشبویی داشته باشید.

مسواک زدن

نحوه صحیح نخ زدن:

نخ دندان را به اندازه ی ۲۵-۲۰ سانتیمتر ببرید.

در حالیکه بخشی از نخ دندان (حدود ۵/۲ تا ۵ سانتی متر) را محکم بین انگشتان خود گرفته اید، با استفاده از انگشتان اشاره آن را وارد سطوح تماس دو دندان پایین کنید.

به آرامی نخ دندان را به صورت زیگ زاگ بین دندانها حرکت دهید. نخ دندان را روی لثه ها نکشید. این کار باعث می شود به لثه های خود صدمه بزنید. نخ دندان را از روی کل دندان عبور دهید.
با استفاده از حرکت رو به بالا و پایین، نخ دندان را روی سطح دندان و خط لثه حرکت دهید.

خمیر دندان

انواع خمیر دندان های دارای فلوراید به خمیر دندان های فاقد فلوراید ، ارجحیت دارند. تفاوت هایی از نظر ترکیب فلوراید در این خمیر دندان ها وجود دارد که رایج ترین آن ، سدیم فلوراید می باشد . در افراد با دارای حساسیت ریشه ، ترکیبات استانوس فلوراید ترجیح داده می شود. در مورد استفاده از آن با دندانپزشک خود مشورت نمائید.

دهانشویه فلوراید

دهانشویه فلوراید در افراد در معرض خطر پوسیدگی دندان تجویز می گردد. برای استحکام دندان های تازه رویش یافته نیز این دهانشویه ها توصیه می شوند . دقت کنید دهانشویه فلوراید با دهانشویه ضد باکتری تفاوت دارد. از استفاده کردن آنها به جای یکدیگر خودداری نمائید. برخی از دهانشویه ها بطور روزانه و برخی بطور هفتگی استفاده می شوند. در این خصوص با دندانپزشکتان مشورت نمائید.

فلوراید تراپی حرفه ای

علاوه بر دهانشویه فلورایدی که افراد می توانند در منزل استفاده کنند، ترکیبات غلیظ تری از این ماده وجود دارد که صرفا توسط دندانپزشک قابل بکارگیری است . در این روش ، پس از آماده سازی سطوح دندان ها ، بسته به نوع ماده تجویز شده ، مقدار کافی از آن به مدت زمان کافی بر روی دندان های فرد قرار داده می شود. بکارگیری این ماده باعث تقویت استحکام دندان می شود و این روش بسته به مستعد بودن دندان فرد به پوسیدگی در دوره های ۱- ۳ یا ۶ ماهه و بخصوص در کودکان و نوجوانان تجویز می شود.

فیشورسیلانت

این ماده برای جلوگیری از دسترسی باکتریها به شیارها استفاده می شود. با توجه به اینکه امکان نفوذ الیاف مسواک به درون شیارهای ظریف وجود نداشته ولی امکان نفوذ باکتریها و مواد غذایی به این شیارها وجود دارد که خطر شروع پوسیدگی و پیشرفت آن در این شیارها به مراتب بیشتر از سایر نقاط دندانی می باشد . در این شیارها که عمدتا بر روی دندان های آسیاب بزرگ و کوچک هستند از سیلانت (مهر و موم کننده ) استفاده می شود . این روش ارزان بوده و بکارگیری آن بسیار آسان و اثر آن قابل توجه می باشد. استفاده از این روش پیشگیری در اولین فرصت بعد از رویش دندان توصیه می شود.

یک دیدگاه